Advertisement

Yatırımcıların ABD hükümetinin bütçe görüşmelerini izlemesi ve beklenenden iyi gelen ekonomik verilerin etkisiyle Standard&Poor's 500 Endeksi Eylül'den bu yana 2. haftasını da artıda sonlandırdı.

Amazon.com Inc. ve EBay Inc., Şükran Günü'nün ardından devam eden Siber Pazartesi'de harcamaların yüzde 17 artması üzerine bu hafta yüzde 5 yükseldi. Costco Wholesale Corp., özel temerrüt ilan etmesinin ardından yüzde 6.1 değerlendi. Knight Capital Group Inc., Getco LLC ve Virtu Financial LLC'den şirket alımı teklifi alması sonrasında yüzde 35 primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 kazançla 1,416.18 puana yükselerek 16 Kasım'dan bu yana kaydettiği kazançları yüzde 4.1'e genişletti. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.1 artışla 13,025.58 puana çıktı.

Piyasanın mali uçurum konusunda Washington'tan gelen haberlerden çok fazla etkilendiğini belirten Charles Schwab Corp.'un işlem ve türev yönetici direktörü Randy Frederick, genel algının bu sorunun bir şekilde piyasanın mutlu olacağı yönde çözüleceği şeklinde olduğuna dikkat çekti.

Kongre'nin Şükran Günü tatilinin ardından 607 milyar dolarlık otomatik harcama ve harcama kesintilerinin önlenmesi konusunda anlaşmaya çalışması, hisseleri destekledi. Senat Çoğunluk Lideri Harry Reid 27 Kasım'da Demokrat ve Cumhuriyetçiler'in müzakerelerde "çok az ilerleme" kaydedildiğini, bir gün sonrasında ise ABD Başkanı Barack Obama ve Temsilciler Meclisi John Boehner, yıl sonundan önce anlaşma imkanından bahsetti.