Advertisement

Daha fazla ABD Hazinesi tahvili alımının getirisinin azalabileceğini söyleyen Fed yöneticilerinden Jeremy Stein, şirketlerin ekstra tahvil alımlarına şirket yatırımlarıyla değil, borçlarını yeniden finanse etme ya da hissedarları para verme şeklinde tepki verebileceğini belitti.

Kurumsal yatırımlar primlerdeki değişikliklere çok zayıf tepki verecekse, daha etkili olacak sektörlere odaklanmanın daha iyi olabileceğini belirten Stein, Boston Fed'de yaptığı konuşmasında "Mortgage tahvili alımlarının, Hazine tahvili alımlarından daha fazla etkisi olabilir" dedi.

Amerikan merkez bankacıları,  önümüzdeki ay sonlanacak olan, kısa vadeli Hazine kağıtlarının uzun vadeli olarak değiştirilmesini öngören Twist Operasyonu'nun uzatılmasını değerlendiriyor. Fed'in geçtiğimiz ayki toplantısında ciddi sayıda yetkili, bankanın Hazine tahvili alımlarını genişletebileceğini söylemişti.

Fed 3. tur parasal genişleme programı uyarınca büyümeyi desteklemek üzere her ay 40 milyar dolarlık tahvil alımı yapıyor ve politika faizini de 2015'in ortalarına kadar sıfıra yakın tutacağını söyledi. Politika yapıcılar son varlık alım programını bir zaman dilimiyle sınırlamadı.