Advertisement

Fed Açık Piyasa Komitesi toplantısına iki hafta kala Fed'in iki başkanı daha fazla parasal genişlemeye destek verirken, başka bir yetkili, rekor düzeyde teşviği geri çekmenin zorluklarına karşı uyardı.

Chicago Üniversitesi'nde aynı etkinliğe katılan Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota ve Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, Fed'in esnek para politikasına ilişkin demeçler verdi. Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, "Para politikası için ancak sıkı olduğunu söyleyebiliriz" derken, Philadelphia Fed Başkanı Plosser, aşırı esnek para politikalarını geri çekmenin zor olabileceğini savunarak, "Gelecek konusunda ve bu politikaların sonuçları konusunda endişelenmeye başlamalıyız" dedi.

Fed başkanları, bazı yetkililerin bu ay sonlanacak Twist Operasyonu'nun ardından oluşacak tahvil alım miktarı değişikliğini dengeleyebileceğini söylediği üçüncü tur tahvil alım programını genişletmeyi değerlendiriyor. Fed Açık Piyasa Komitesi, büyümeyi ve işsizliği aşağı çekmek için ekonomiye görülmemiş düzeyde likidite enjekte etti.

Diğer yandan Fed Chicago Başkanı Charles Evans ise daha fazla parasal genişlemenin daha iyi ekonomik sonuçlar doğuracağını savundu.

Fed yetkilileri aynı zamanda politika faizinin yükseltilmesini, işsizlik oranı gibi başka bir ekonomik veriye bağlanmasını değerlendiriyor. Evans, Kocherlakota, Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren bu görüşe destek veriyor.