Advertisement

Japonya'da sermaye harcamaları 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 2.4 artış kaydederek, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisindeki daralmanın geçici olabileceğinin sinyalini verdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkenin sermaye harcamalarının yüzde 1 arttığı yönündeydi.

Japonya'da geçtiğimiz hafta açıklanan Ekim ayı üretim verisi son 10 ayın en büyük sıçramasını kaydederek, ihracat ve yerli tüketimden zarar gören ekonomideki direnç noktalarının sinyalini verdi. Japon hükümeti bugünkü rakamları da üçüncü çeyrekte yüzde 3.5 daralmaya işaret eden 3. çeyrek GSYH rakamlarının revizyonunda kullanacak.

Gayrisafi yurtiçi hasılanın bir miktar yukarı yönlü revize edilebileceğini belirten RBS Securities Japan Ltd.'ın başekonomisti Junko Nishioka, yine de bunun görünümü lçok fazla değiştirmeyeceğini söyleyerek, ülkenin son çeyrekte küresel büyümedeki yavaşlama ve iç talepteki zayıflıktan ötürü daralacağını öngördü.

Ulaştırma ekipmanı, gıda ve kimyasal sektörlerindeki şirketler, 3. çeyrekteki sermaye harcamalarını yukarı taşıdı.

Japonya'nın sanayi üretimi, Asya'ya ihraç ediken akıllı telefon ekranları ve bellek çipleri üretimiyle Ekim'de aylık bazda yüzde 1.8 artış kaydetti.

Daiichi Research Institute'ün başekonomisti Yoshihiki Shinke, ekonomideki düşüşün sonlanıp sonlanmadığı bilinemezse de, resesyonun bu çeyrekte sonlanabileceğini belirtti.

Rakamların ardından yen büyük bir değişiklik kaydetmedi ve dolar karşısında yüzde 0.1 yukarıda 82.43'te işlem gördü. Nikkei 225 Endeksi de yüzde 0.5 artışla son 8 gün içinde 7. kazançlı gününe işaret etti.