Advertisement

Çin, Xi Jinping liderliğindeki yeni yönetimin 2004'ten bu yana görülen en düşük büyüme hedefini riske atmayacağının sinyalini vermesiyle, önümüzdeki yıl yüzde 7.5 büyüme hedefini koruyabilir.

Bloomberg News'in 22-30 Kasım tarihlerinde yaptığı anketine katılan 16 analistin 9'u, Pekin hükümetinin önümüzdeki yıl 2012'deki büyüme hedefini koruyacağını öngörürken, 6'sı yüzde 7; 1'i de yüzde 8 büyüme hedefi tahmininde bulundu. Çin'in üst düzey ekonomi yetkilileri bu ay 2013 politikalarını görüşmek üzere bir araya gelecek ve parlamentonun yıllık toplantısında Mart'ta açıklanmış olan büyüme hedefini tekrarlayabilir.

Yüzde 7.5 büyüne hedefinin, Wen Jiabao'dan başbakanlık görevini devralacak olan LKi Keqiang ve Komünist Parti Başkanı xi Jinping'in, ekonomik toparlanmanın yavaşlaması hâlinde mali ve parasal genişlemeye hazırlıklı olacağının da sinyalini verecek. Çin'in 1 Aralık'ta açıkladığı imalat verisi Kasım'da 7 ayın zirvesine işaret ederek, büyümenin 3 yılın en düşüğünden sıçradığı kanıtlarını artırdı.

Büyüme hedefinin, yeni liderlerin ekonomik büyümeyi korumayı istediklerine yönelik net bir mesaj göndereceğinin altını çizen Bocom International Holdings Co.'nun Pekin'deki ekonomistlerinden Li Miaoxian, yüzde 7 büyümenin, piyasayı endişelendireceğinden çok düşük olacağını belirtti.

Li yüzde 7.5 büyüme hedefi öngörerek, bu oranın fiili büyümeyi yüzde 8'in üzerine taşıyarak, hükümetin ekonomik politikalarında daha "esnek" olmasına izin vereceğine dikkat çekti.