Advertisement

Çin'in ülkenin büyümesinin sıçradığına işaret eden imalat verisi ve Nomura Holdings Inc. ve Morgan Stanley'nin Japon hisselerinin görünümünü yukarı çekmesinin ardından Tokyo Borsası kazanç sağladı.

Japonya'nın en büyük imar şirketi Mitsubishi Estate Co., daha fazla parasal genişleme beklentileriyle yüzde 3 değerlendi. Çin'deki fabrikalar için robot üreten Fanuc Corp. yüzde 0.7 yükseldi.  Otoyol tünelinin çökerek 9 kişinin ölümüne neden olmasının ardından altyapı harcamalarının görünümünün artmasıyla JGC Corp.,inşaat şirketleri arasındaki kazançlara öncülük etti. Kansai Electric Power Co. ise Goldman Sachs Group Inc.'in kamu hizmeti şirketlerinin tavsiyesini aşağı çekmesi üzerine Nikkei 225 Endeksi'ndeki düşüşlere öncü oldu.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.5 kazançla 9,491.82 puana çıktı. Endeks geçtiğimiz ay Japonya'nın ana muhalefet partisinin 16 Aralık'ta seçimleri kazanarak daha fazla parasal genişlemeye gideceği spekülasyonuyla yüzde 5.8 yükselerek Şubat'tan bu yana en büyük aylık sıçramasına işaret etti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.3 artışla 783.61 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değer kaybetti.

Çin'in imalat verisinin küresel ekonominin sanıldığı kadar kötü olmadığı iyimserliğini gündeme getirdiğini belirten Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd.'ın piyasa stratejistlerinden Ayako Sera, "Japon hükümetinin tünel kazasının ardından altyapı harcamalarını destekleyeceği tahmin ediliyor. Siyasetçilerin parasal genişleme çağrıları da öne çıkıyor" dedi.