Advertisement

Ekonomik büyümenin geri sıçradığı kanıtlarının, ilk halka arz dalgasının fonları, varolan hisselerden uzaklaştıracağı endişeleriyle gölgelenmesiyle Çin Borsası, likör üreticilerinin öncülüğünde düştü.

Dünyanın en büyük ikinci damıtıcı şirketi Kweichow Moutai Co., yüksek kaliteli likör taleplerinin azaldığı endişeleri üzerine son 8 ayın en sert düşüşünü kaydetti. Sinohydrı Group Ltd., Polonya, Ekvator ve Malezya'da kontrat hakkı kazanması üzerine 3 haftanın en yükseğine tırmandı. Düzenleme kurulunun verisi, yaklaşık 500 şirketin hisse satmak için beklediğini gösterdi. Resmi imalat endeksi 7 ayın zirvesine işaret etti.

Makroekonomik verilerin ekonominin iyileştiğini gösteriyor olabileceğine, ancak insanların bunu hissetmediğine dikkat çeken Dongxing Securities Co.'nun analistlerinden Li Guangming, halka açılmayı bekleyen şirketlere ilişkin de endişelerin olduğunu söyledi ve piyasada dalgalanma öngördü.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 1,973.03 puana geriledi. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.3 düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi 30 Kasım'da yüzde 0.6 yukarıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi, açıklanan kazançların 10.9 katı ile 1997'den bu yana en düşük değerlemesinden fiyatlanıyor. Endeks bu yıl yüzde 10 düşerek, 3. kez yılını ekside kapamaya hazırlanıyor.