Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin'de haftasonu açıklanan imalat sanayi verisinin toparlanma işaretlerini güçlendirmesinden destek buldu. Emtia grubu son altı haftanın zirvesine çıkarken, Asya hisse senetleri değer kazandı. Dolar euro karşısında, ABD'de mali uçurum görüşmelerindeki tıkanıklığın sürmesinin etkisi ile son altı haftanın en düşük seviyesine indi.

Ham maddeleri içeren Standard & Poor’s GSCI (S&P GSCI) Endeksi, tahılların öncülüğünde, Tokyo saati ile 14:22'de yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi ve Mayıs ayından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yönlendi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükselirken, FTSE 100 endeks kontratı yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Dolar Endeksi son bir ayın en düşük seviyesine indi ve Avustralya doları, merkez bankasının yarınki toplantısı öncesi, tüm önemli para birimlerinin karşısında değer yitirdi.

Çin'de Cumartesi günü açıklanan resmi imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Kasım ayında, son yedi ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bloomberg News'un anketine göre, Çin ekonomisi yıllık yüzde 7.5 olan büyüme hedefini gelecek yıl da sürdürebilir. ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, Kongre'deki Cumhuriyetçilerin, anlaşmanın parçası olarak, en yüksek gelir elde edenlere uygulanan verginin artırılmasını reddetmeleri durumunda, ekonomiye gelebilecek hasardan sorumlu olacaklarını söyledi. Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner ise, Beyaz Saray'ın zamanı ziyan ettiğini söyledi.

Singapur'da Standard Chartered Plc şef yatırım stratejisti Steve Brice, Bloomberg Television'ın "On the Move Asia" programına yaptığı değerlendirmede, "Çin ekonomisi taban oluşturuyor, ancak büyümede hızlı bir ivmelenme beklemiyoruz" dedi ve "Mali uçurum olayını geride bırakmalıyız, ancak haftasonu umut verici gelişmeler yoktu" değerlendirmesinde bulundu.

Hisse sentleri, tahviller, emtia ve doların tümü Kasım ayında, merkez bankası teşviklerinin ekonomiyi destekleyeceğine yönelik iyimserliğin desteği ile, yukarı yönde hareket etti ve bu durum bu yıl ikinci kez gerçekleşti. Bu ralli, ABD'de yılbaşında devreye girecek, mali uçurum olarak adlandırılan 607 milyar dolarlık vergi artırımları ve harcama kısıntılarına çözüm bulunmasına yönelik görüşmelerin sürüncemede kalması ile birlikte yerini daha durgun bir seyre bırakabilir.