Advertisement

ABD'de yasakoyucuların mali uçurumu önleyemeyeceği endişelerinin dolar talebini azaltmasıyla dolar, euro karşısında 6 haftanın en düşüğüne işaret etti.

Dünyanın en büyük ekonomisinde bugün açıklanacak olan imalatın geçtiğimiz ay hız kaybettiğine işaret etmesi beklenen verinin öncesinde Dolar Endeksi 1 ayın en düşüğüne geriledi. Avustralya doları, ülkede perakende satışların Ekim'de durağan seyrederek, merkez bankasının yarınki toplantısında faiz düşüreceği spekülasyonuna neden olması üzerine son 1 haftanın en düşük düzeyine geriledi.

ABD'den bu hafta gelecek ekonomik veriler zayıf olursa doların satış göreceği tahmininde bulunan Gaitame Online Co.'nun  Tokyo'daki Döviz danışmanlarından Masakazu Sato, geçtiğimiz hafta mali uçurum müzakerelerinde ödün verildiğine dair hiçbir sinyalin olmadığını, riskin de büyüdüğünü söyledi.

ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin para birimi karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi 79.942 puana kadar gerileyerek 1 Kasım'dan bu yana en düşüğüne işaret etti.

ABD'de bugün açıklanacak olan ISM İmalat Endeksi'nin Kasım'da 51.7'den 51.5 puana gerilediği tahmin ediliyor.