Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım programında "idare sorunu" olduğunu ileri süren AMB eski politika yapıcılarından Nout Wellink, İspanya'nın gerçekçi bir şekilde Almanya ile arasındaki faiz farkının 200 baz gibi ufak bir puana kadar gerilemesini bekleyemeyeceğini söyledi.

"İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Almanya ile borçlanma maliyetlerindeki maksimum farkın 200 baz puan olduğunu düşünüyorsa hata yapıyor" diyen Hollanda'nın eski merkez bankası başkanı Wellink, "200 baz puan bana çok fazla görünüyor" ifadelerini kullandı.

İspanya hâlen AMB'nin Doğrudan Parasal İşlemler (OMT) programında yer almasının şartı olan kurtarma başvurusunu yapmamakta direniyor. Rajoy 6 Kasım'da İspanya'nın kurtarmaya başvuracaksa borçlanma maliyetlerinin ne kadar düşeceğini bilmesinin gerektiğini söyleyerek, Almanya ile arasındaki faiz farkını 200 baz puan ile mevcut seviyelerin yarısına çekmeyi istediğine işaret etti.

Onyıldan uzun süre AMB Yönetim Kurulu'nda görev yapmış olan Wellink, "Anladığım kadarıyla AMB sistemin dağılması riskiyle uğraşmak istiyor. Ayrıca başka riskler de var" diyerek, bu risklerin kendini faiz farklarıyla belli ettiğine dikkat çekti.

İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizi  Wellink'in konuştuğu gün olan 30 Kasım'da yüzde 5.3'lerde seyrederek, Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizlerinin 393 baz puan üzerine işart ediyordu.