Advertisement

Merkez bankalarının teşvik programlarının dünyanın en büyük ekonomilerindeki büyümeyi desteklemesiyle bu yıl ikinci kez hisse senetleri, tahviller, emtia ve dolar aylık kazanç sağladı.

Standard&Poor's GSCI Toplam Getiri Endeksi'nin yüzde 1.5 kazanç sağlamasıyla ham maddeler yükselişe öncülük etti. MSCI Tüm Dünya Endeksi'nde yer alan hisseler yüzde 1.3 artış kaydetti. Bank of America MErrill Lynch'in Küresel Piyasa Endeksi'ne göre tüm tahviller ortalama yüzde 0.53 kazançla 5. ayını da artıda kapadı. ABD'nin 6 temel ticaret ortağının para birimleri karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi de yüzde 0.29 artışla Temmuz'dan bu yana ilk kazancına işaret etti.

Bloomberg Küresel Anketi, Çin'in teşvik önlemlerinin büyümeyi desteklemesi ve ABD'nin mali uçurumu önlemeye çalışmasıyla dünya ekonomisinin son 18 ayın en güçlü seviyesine yükseldiğini gösterdi. Fed finansal sisteme 2.3 trilyon dolar enjekte ederken, Japonya Merkez Bankası da 800 milyar dolar sağladı. Avrupa Merkez Bankası ise bankalara 3 aylık krediler vasıtasıyla 1 trilyon dolar verdi.

Dünya genelinde teşvik önlemlerinin çokluğuna bakıldığında, küresel ekonominin frenlerinin bırakıldığını söyleyen KeyCorp.'un baş yatırım stratejisti Bruce McCain, bunun önümüzdeki yılda büyümede ilerleme kaydedileceği anlamına gelmesinin gerektiğini söyledi. McCain, "Avrupa ve ABD'deki yetkililer, eğer bir şey yapmazlarsa işlerin çok kötüye gideceği noktada olduklarının farkına varmış görünüyor" dedi.