Advertisement

Avrupa hisseleri 17 ayın zirvesine ulaşırken, emtialar da Çin imalatında toparlanmaya işaret eden verilerin ardından kazanç gösterdi. Dolar, bütçe görüşmelerindeki kördüğümün devam etmesi üzerine euro karşısında 6 haftanın dibine indi.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saatiyle 07:19'da yüzde 0.7 yükselirken, S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.4 prim yaptı. Standard & Poor's GSCI ham madde endeksi doğalgaz ve buğday öncülüğünde yüzde 0.3 çıkış gösterdi. Dolar Endeksi ise euro karşısında son 1 ayın en düşük seviyesine gerilerken, euro 1.3049 dolara kadar yükseldi. 10 yıllık Yunan tahvil faizleri Temmuz 2011'den beri ilk kez yüzde 15'in altına çıktı.

Çin'de geçtiğimiz Cumartesi günü açıklanan veriler, imalat göstergelerinden birinin Kasım ayında son 7 ayın zirvesine çıktığını gösterdi. ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, yeni bir anlaşma gereği en çok kazanan kısıma yeni vergiler getirilmesini reddederlerse Cumhuriyetçiler'in ekonomiye gelecek zarardan sorumlu olacağını dile getirdi. Temsilciler Meclisi lideri John Boehner ise Beyaz Saray'ın "vakit harcadığını" dile getirdi. Alman Şansölye Angela Merkel, Almanya'nın Yunanistan borçlarının bir kısmının silinmesini bir şekilde kabul edebileceğini dile getirdi.

Singapur'da bulunan Standard Chartered Plc şef yatırım stratejisti Steve Brice, "Çin ekonomik büyümesinde çok hızlı bir ivme beklemiyoruz. Önce mali uçurumu atlatmamız lazım ve bu yönde gelen haberler haftasonu boyunca çok da iç açıcı olmadı" ifadelerini kullandı.