Advertisement

ABD hisseleri, imalat endeksinde gerçekleşen beklenmedik düşüşün Çin imalatındaki yükselmeden kaynaklanan iyimser havayı dengelemesiyle fazla değişmedi.

ABD'nin en değerli kimyasal üreticisi DuPont Co. ve Alcoa Inc. yüzde 0.5'ten fazla düşerek en büyük şirketler arasındaki gerilemeye öncülük ettiler. Dell Inc., Goldman Sachs tarafından hisselerinin tavsiye edilmesi üzerine yüzde 6.3'lük ralli yaptı.

S&P 500 Endeksi New York saatiyle 10:48'de yüzde 0.1'den daha az yükselerek 1,416.51 puan oldu. Dow Jones Endeksi 13.52 puan arttı ve 13,012.06 puana yükseldi. S&P 500 Endeksi'nde işlem gören hisselerin el değiştirme oranı bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 6.5 altında seyretti.

New York merkezli Chemung Canal Trust Co. portfolyo yöneticisi Tom Wirth, bugün açıklanan verilerin ABD ekonomisinin hala yavaş bir toparlanmada olduğunu gösterdiğini belirtirken, "Fakat Çin'in bir anda verilere yardımcı olması, küresel ekonominin ABD ekonomisine yardımcı olmaktan başka bir şey yapamayacağını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Bugün açıklanan rakamlara göre ABD imalat endeksi Ekim ayında 51.7 ile 50'lik sınırın üstünde yer alırken, Kasım ayında 49.5'e düşerek daralma bölgesine geri döndü. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahmin medyanı 51.4 oldu.