Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, ABDli politikacıların bütçe kesintisine nasıl gidileceği konusunda anlaşmaya varamamasının, Çin imalatı ve Güney Kore ihracatında yaşanan artışı gölgelemesiyle düşüş eğilimli geçirdi.

2011 yılında gelirinin yüzde 59'unu Amerika'dan elde eden Taiwan Semiconductor Manufacturing Inc., son 3 haftanın en sert düşüşünü yaşadı. Çinli likör üreticisi Kweichow Moutai Co., son 4 yılın en büyük düşüşünü yaşayarak Şanghay Bileşik Endeksi'ni de Ocak 2009'dan bu yana en düşük seviyeye geriletti. Brezilya'nın devlet tarafndan kontrol edilen petrol firması Petroleo Brasileiro SA ve Rus doğalgaz üreticisi OAO Novatek petrol fiyatlarının sıçramasıyla yüzde 1'den daha fazla değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi çok fazla değişmeyerek Londra saatiyle 14:32'de yüzde 0.1'den daha az artışla 1,007.19 puan olurken, yükselen 370 hisseye karşılık 387 hisse düşüş yaşadı.  ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, yeni bir anlaşma gereği en çok kazanan kısıma yeni vergiler getirilmesini reddederlerse Cumhuriyetçiler'in ekonomiye gelecek zarardan sorumlu olacağını dile getirdi. Temsilciler Meclisi lideri John Boehner ise Beyaz Saray'ın "vakit harcadığını" dile getirdi. Petrol, Çin imalat verilerinin iyi çıkmasıyla fiyatını yükseltti ve varil başına 90 doları aştı.