Advertisement

-Altın sert düşüşten sonra toparlanıyor

Altın, zayıflayan doların sarı metale alternatif yatırım olarak talebi artırmasıyla beraber son beş ayın en sert haftalık düşüşünden toparlanmaya başladı.
Şubat vadeli altının onsu New York saatiyle 10:21'de yüzde 0.4 çıkış kaydederek 1,720.10 dolara yükseltti. Fiyatlar geçtiğimiz hafta genelinde yüzde 2.2 düşüş kaydetti.

Goldmans Sachs önümüzdeki 12 ay boyunca emtialardan yüzde 7 oranında geri dönüş beklerken, değerli metallerden yüzde 8 oranında getiri sağlanacağı tahmininde bulundu. Mart vadeli gümüşün onsu yüzde 1.6 değer kazanarak 33.81 dolar oldu.

-Gelişen piyasalarda çok değişiklik yok

Gelişen piyasa hisseleri, ABDli politikacıların bütçe kesintisine nasıl gidileceği konusunda anlaşmaya varamamasının, Çin imalatı ve Güney Kore ihracatında yaşanan artışı gölgelemesiyle düşüş eğilimli geçirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi çok fazla değişmeyerek Londra saatiyle 14:32'de yüzde 0.1'den daha az artışla 1,007.19 puan olurken, yükselen 370 hisseye karşılık 387 hisse düşüş yaşadı.  ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, yeni bir anlaşma gereği en çok kazanan kısıma yeni vergiler getirilmesini reddederlerse Cumhuriyetçiler'in ekonomiye gelecek zarardan sorumlu olacağını dile getirdi. Temsilciler Meclisi lideri John Boehner ise Beyaz Saray'ın "vakit harcadığını" dile getirdi. Petrol, Çin imalat verilerinin iyi çıkmasıyla fiyatını yükseltti ve varil başına 90 doları aştı.

-ABD hisseleri yönünü bulmaya çalışıyor

ABD hisseleri, imalat endeksinde gerçekleşen beklenmedik düşüşün Çin imalatındaki yükselmeden kaynaklanan iyimser havayı dengelemesiyle fazla değişmedi.
S&P 500 Endeksi New York saatiyle 10:48'de yüzde 0.1'den daha az yükselerek 1,416.51 puan oldu. Dow Jones Endeksi 13.52 puan arttı ve 13,012.06 puana yükseldi. S&P 500 Endeksi'nde işlem gören hisselerin el değiştirme oranı bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 6.5 altında seyretti.

-ABD'de imalat sanayi daraldı

ABD'de imalat sanayi Kasım ayında, zayıf işletme talebi, yavaşlayan ihracat ve süper fırtına Sandy'den kaynaklanan aksaklıklardan dolayı, Kasım ayında beklenmedik bir şekilde daraldı.
Institute for Supply Management'ın (ISM) imalat sanayi endeksi, Ekim ayındaki 51.7 sevieysinden Kasım ayında, Temmuz 2009'dan bu yana en düşük seviye olan 49.5'e geriledi. Bloomberg'in anketine katılan 83 ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 51.4 seviyesine gevşemesi bekleniyordu. Ekonomistlerin tahminleri 49 ile 53.5 arasında değişti. Endeks 2011 yılında ortalama 55.2 ve bir yıl öncesinde 57.3 seviyesinde seyretti. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması, sektörde daralma olduğunu işaret ediyor

-Euro, Yunanistan'dan destek buldu

Euro, Yunanistan'ın 10 milyar euro (13 milyar dolar) değerinde hükümet tahvili geri alımı yaparak borcunu azaltma teklifi üzerine yükselen taleple son 6 haftanın zirvesine çıktı.

Euro gün içerisinde 1.3075 doları görerek 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına rağmen, New York saatiyle 08:47'de yüzde 0.5 güçlenerek 1.3053 dolar oldu. ABD para birimi ise yüzde 0.3 gerileyerek 82.27 yen oldu.

-Yunan tahvilleri yükseliyor

Yunanistan tahvilleri, hükümetin 10 milyar euro (13 milyar dolar) tutarında önceden arz edilmiş tahvillerin geri alımı teklifinin ardından değer kazandı ve Avrupa'nın düşük kredi notlu ülkelerinin tahvillerine gelen alımlara öncülük etti.

İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri yükselişini beşinci güne taşıdı ve bu hareket sonucu faiz son iki yılın en düşük seviyesine yaklaştı. Yunanistan, Atina merkezli Kamu Borçları Yönetimi Ajansı'nın internet sitesinden yaptığı duyuruya göre, 2023 ile 2042 yılları arasında vadeleri dolacak tahvillerin nominal değerinin yüzde 34.1'i seviyesinde ortalama maksimum satınalma fiyatı teklifi ile yatırımcıları geri alım ihalesine davet etti. Alman bono ve tahvilleri, Euro Bölgesi'nde imalat sanayi üretiminin 16'ncı ayda da daraldığını işaret eden veri sonrası fazla bir değişiklik göstermedi.