Advertisement

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Pazartesi gecesi İspanya'nın 39.5 milyar euroluk banka kurtarmasını onaylayarak, ülkeyi tam kapsamlı kurtarmanın eğişine getiren 1 aydır devam eden krizi sonlandırdı.

İspanya'nın konut balonunun patlamasıyla iflas eden bankalarını desteklemek için 100 milyar euroya kadar finansal yardım verilmesini öngören banka kurtarma paketi, Eurogrup bakanları tarafından Haziran'da kararlaştırılmıştı.

Madrid'in resmi olarak fon istemesinin yalnızca birkaç sonrasında gelen onay beklense de, verilen miktar, birçok özel sektör analistinin, derinleşen resesyonda ayakta durmaya zorlanan İspanyol bankaları için öngördüğü miktarın çok altına işaret ediyor. Bazı ekonomistler ülke bankalarının ihtiyacının, onaylanan rakamın 2-3 katı olduğunu düşünüyor.

Avrupalı yetkililer, bankalara sağlanan dış yardım ve AB'nin talep ettiği sıkı bütçe hedeflerinin gevşetilmesinin Madrid üzerindeki baskıyı azaltarak, daha fazla yardım istemesini önleyebileceğini umuyor.

İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizi Madrid'in resmi olarak banka kurtarma başvurusunu açıklamasının ardından yüzde 5.25 ile son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Lüksemburg Başbakanı ve Eurogrup Başkanı Jean-Claude Juncker, fonların önümüzdeki haftanın ortalarında aktarılacağını belirterek, programın tüm şartları yerine getirerek, uygulanmaya hazır olduğunu söyledi.

İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos ise kurtarma kredisinin 12.5 yıl vadeli ve ilk yıldaki faizlerin  yüzde 1'in altında olacağını açıkladı.

De Guindos, şartların İspanyol bankacılık sistemine yardımcı olacak, sistemi yeniden yapılandıracak ve sistemdeki sorunların üstesinden gelinmesine katkı sağlayacak şartlar olduğunu söyleyerek, "Geçmişteki hataları yapmayacağız" dedi.