Advertisement

Çin ve Güney Kore, yerel paraları ile işlem yapılmasını desteklemek üzere her iki ülkedeki bankalara, mevcut swap anlaşmalarından borçlanmaları için izin verdi.

Güney Kore Maliye Bakanlığı ve Kore Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, 64 trilyon wonluk swap hattının, her iki ülkedeki şirketlerin won ve yuan ile kredi alabilmesine uygun hâle getirileceği belirtildi. Sistem bu ayın sonlarına doğru başlayabilir.

Güney Kore'nin açıklamasına göre bu anlaşma, gelişmekte olan ülkelerin küresel finansal krizin ardından yerel paralarını uluslararası hâle getirme çalışmalarının bir parçası olarak öne çıkıyor. Güney Kore, hem Çin hem de Güney Kore'nin iki ülke arasındaki işlemlerde won ve yuan kullanımının çok düşük olduğu fikrini paylaştığını söyledi.

Anlaşmanın Döviz risklerinin ve işlem maliyetlerinin azaltılması gibi birçok yararın olmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, temel rezerv paralarındaki, bağımlılığın azaltılmasıyla görülen dış kırılganlıkların artmasının da anlaşmanın sebeplerinden biri olduğu ifade edildi.