Advertisement

Altın, düşük fiyatının yatırımcıya cazip gelemsi ile bir ayın düşüğünden tırmanıyor. Kıymetli metalin yükselişinde Güney Kore'nin tıpkı yatırımcı gibi altın varlıklarını artırması etkili oluyor. Son zamanlarda diğer emtia ile birlikte hareket eden altının yükselişinde bir diğer etken ise Çin Politbüro'nun ekonomi politikalarında istikrarın korunacağına dair vurgu yapmasının ABD'de yaklaşmakta olan mali uçurum endişesine bugün baskın gelmesi.

Spot altının onsu yüzde 0.3 kadar artışla 1,701.95 dolara yükseldi ve Singapur'da yerel saatle 10.57'de 1,701.50 dolardan alıcı buldu. Kıymetli metal dün 6 kasım tarihinden beri en düşük seviye olan 1,691.40 dolara geriledi. New York Comex'teki şubat vadeli külçe altının onsu yüzde 0.4 yükselişle 1,702.70 dolardan alıcı buldu. 

Merkez Bankalarının da altın varlıklarını artırmak isteyen yatımcıya katılması ile bu yıl yüzde 8.8 yukarıda seyreden altın kazancını 12. yıla taşımaya hazırlanıyor. Güney Kore Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre banka geçtiğimiz ay 14 ton altın alarak rezervini 84.4 tona yükseltti. IMF veri tabanına göreyse Brezilya, Kazakistan ve Rusya da altın rezervlerini ekim ayında artırdı. Bloomberg verilerine göreyse ETF'deki altın varlıkları dün 2,627.035 tona genişledi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd kıdemli emtia stratejisti Nick Trevethan konuyla ilgili "Güney Kore'nin alım yapması olumlu. Merkez bankası alımı uzun vadede altın fiyatları için belirleyici faktör olacaktır. Fakat günlük olarak dalgalanma görülebilir." yorumunda bulundu.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Aralık 2012 Çarşamba, 14:08 Misafir evet altın çok artıyor..:)