Advertisement

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) daha fazla teşvik konusunda işaretler göndermesi ve Japon hisse senetlerindeki yükselişlerin para birimine yönelik talebin azalmasına neden olmasının etkisi ile, 16 önemli para biriminin tümü karşısında en az yüzde 0.4 değer kaybetti.

Japon yeni euro karşısında, BOJ Başkan yardımcısı Kiyohiko Nishimura'nın, merkez bankasının ihtiyaç duyulduğunda harekete geçmeye hazır olduğunu kaydetmesinin ardından son yedi ayın en düşük seviyesine indi. Euro ise dolar karşısında, Avrupa Birliği (AB) maliye bakanlarının Yunanistan'a açık kısma hedeflerine ulaşması için daha fazla zaman verildiğini teyit etmesinin desteği ile son yedi haftanın zirvesine çıktı. Dolar, Başkan Barack Obama'nın bütçe krizini aşmaya yönelik anlaşmada zenginlere vergi artışının koyulmasının şart olduğunu açıklamasının ardından önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında düştü.

New York'ta Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. pazarlama grubu idari direktörü Noriaki Murao, 16 Aralık'ta yapılacak seçimleri işaret ederek, "BOJ, seçimleri hangi parti kazanırsa kazansın, para politikasını gevşetmeye devam etmek zorunda kalacak" dedi ve "Yen daha da satış baskısı ile karşılaşabilir" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yen euro karşısında, 107.96 yen ile 20 Nisan'dan bu yana en zayıf seviyesine indikten sonra, yüzde 0.6 düşerek, Londra saati ile 08:32'de 107.92 yen seviyesine geldi. Japon para birimi dolar karşısında yüzde 0.4 kayıpla 82.25 seviyesine geriledi. Avrupa ortak para birimi, dolar karşısında 1.3127 dolar ile 18 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandıktan sonra, yüzde 0.2 kazançla 1.3120 dolar seviyesine geldi.