Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin'de yönetimin ekonomik büyüme tökezlediği anda desteğe hazır olduğunu açıklamasının ardından petrol, üç günün düşüğünden yükseliyor. 

Petrol vadelileri dün son dört günde ilk kez düşmesinin ardından yüzde 0.5 kadar yükseliş kaydetti. Çin Komünist Parti Politbüro Genel Sekreteri Xi Jinping'in liderliğindeki ilk değerlendirmesinde makroekonomik politikalarda istikrarın korunacağını açıkladı. ABD'de açıklanacak olan ham petrol stoklarının ise geçtiğimiz hafta gerielediği tahmin ediliyor.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Ocak vadeli ham petrolün varili 44 sent arışla 88.94 dolara çıktı ve Singapur'da yerel saatle 15.05'de 88.87 dolardan alıcı buldu. Petrolün kontratı dün ise 59 sent düşüşle 29 kasım tarihinden beri en düşük seviye olan 88.50 dolara gerilemişti. Fiyatlar bu yıl yüzde 10 aşağıda seyrederken dört yılda ilk yıllık kayba hazırlanıyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Ocak vadeli brent petrolün varili 33 sent ya da yüzde 0.3 yükselişle 110.17 dolara ulaştı. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 21.30 dolar oldu.