Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin'in sigorta şirketlerinin bankalara daha fazla yatırım yapmasına izin vermesi ve kentleşme politikalarına ağırlık vereceğini kaydetmesi ile birlikte ekonomik toparlanmaya daha geniş bir destek sağlayacağının işaretlerini vermesinden destek buldu. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yukarı yönde hareket etti.

HSBC Holdings Plc, Çin'in en büyük ikinci sigorta şirketi Ping An Insurance (Group) Co.'daki payını 9.4 milyar doalra satacağını duyurmasının ardından yüzde 1.1 değer kazandı. Tesco Plc, ABD'deki U.S. Fresh & Easy işini değerlendirmekte olduğunu açıklamasının ardından yüzde 2.7 prim yaptı. Aker Solutions ASA, faiz, vergi ve amortisman öncesi karı (FAVÖK) bazlı marjını 2017 sonu itibariyle yüzde 15'e yükseltmeyi planladığını açıklamasının ardından yüzde 4.6 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 08:54'te 277.33 puana çıktı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in tahvil alım programlarını genişletmesi ve ABD'de kanun yapıcıların bütçe anlaşmazlıklarını çözeceğine yönelik iyimserlikle, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 19'luk bir ralli yaptı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı ve MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin her ikisi de yüzde 0.4 arttı.

Çin Komunist Partisi Politbürosu, Xi Jinping liderliğindeki ilk ekonomi değerlendirmesinde, Çin'in makroekonomik politikaları, ihtiyaç duyulduğunda ayarlamalar yapmakla birlikte, istikrarlı tutmaya devam edeceğini kaydetti.

Çin'de iktidardaki Komunist Parti'nin üst düzey liderleri, resmi haber ajansı Xinhua'nın belirttiği üzere, toplantının ardından yaptıkları açıklamada, ekonominin istikrar kazanmakta olduğunu, ancak gelecek yıl, ekonomide hafife alınmayacak güçlüklerle karşılaşılacağını kaydettiler.