Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkan Yardımcısı Kiyohiko Nishimura, ihtiyaç duyulduğunda, para politikasını daha da gevşetmeye hazır olduklarını  söyledi ve parasal koşulların halihazırda gevşek olduğunu kaydederken, hükümetten de deflasyonu bitirmek için büyümeye destek sağlamasını istedi.

Nishimura, "BOJ, uygun ve kararlı adım atmaya hazır durumda ve hep hazır olacak" dedi ve "2010 yılında başlatılan varlık alım programı, finansal koşulların aşırı genişlemeci olması ile birlikte, istenen etkilerini göstermiş durumda" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da 16 Aralık'ta seçimler yapılacak ve yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşılana kadar para politikasının sınırsız bir şekilde genişletilmesini savunan muhalefet lideri Shinzo Abe, kamuoyu araştırmalarında önde görünüyor. Nishimura, bugünkü açıklamasında, BOJ'un, yüzde 1 olan enflasyon hedefi görünene kadar, güçlü parasal genişlemedevam edeceğini kaydetti. Japonya'da fiyatlar Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine göre değişiklik göstermedi.

Tokyo'da JPMorgan Securities kıdemli ekonomisti ve eski bir BOJ yetkilisi olan Masamichi Adachi, "Nishimura'nın yorumları, BOJ'un, zayıf ekonomi ve artan siyasi baskı dolayısıyla, yakın zamanda harekete geçmek zorunda olduğunu bildiğini işaret ediyor" dedi ve "Nishimura'nın açıklamaları, BOJ'un görevini yapmakta olduğunu ve artık hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek için işini yapma zamanının geldiğini gösteriyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yen bu konuşma sonrası önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kaybetti ve doalr karşısında 82.26 yen seviyesine zayıfladı.