Advertisement

Çin hükümeti, sigorta şirketlerinin ticari bankalara yatırım yapmasına sınırlama getiren düzenlemeyi kaldırdı. Bu hareket, sigorta şirketlerine risk yönetimi konusunda daha fazla serbestlik sağlayacak.

Çin Sigortacılık Düzenleme Komisyonu, dün internet sitesinde yayınladığı açıklamada, hangi yatırım kısıtlamalarının kaldırıldığını spesifik olarak belirtmedi.

Çin'de sigorta şirketleri, 2006 yılında sigorta şirketlerinin bankalara ve hisse senedi şirketlerine yatırımlarına getirilen 13 yıllık yasağı kaldıran düzenlemeye göre, eğer payları yüzde 5'i aşarsa, en fazla iki bankada yatırım yapabiliyorlar. Sigorta şirketleri, 2006 tarihli düzenlemeye göre, toplam varlıklarının yüzde 3'ten fazlasını bankalarda yatırım yapamıyordu.

Şanghay'da Capital Securities'ten Xie Jiyong, "Hükümet evrensel banakcılık için kanalı kademeli şekilde açıyor" dedi ve "Bu düzenleme sigorta şirketleri için olumlu, zira şirketler banka gişelerinden sigorta poliçesi satabilecekler ve değerlemesi düşük banka hisselerinden getiri sağlamanın avantajını kyullanabilecekler" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de sigorta sektörü regülatörü, son birkaç yıldır, sigorta şirketlerinin, karlarını artırabilme ve sigorta tazminat taleplerini karşılayabilme ve risklerini yönetebilmesine destek için yatrım alanlarını genişletiyor.