Advertisement

Hisse senetleri, Çin'in bankalara yatırıma getirilen kısıtları gevşetmesi ve yeni liderlerin kentsel kalkınmaya destek vereceklerini açıklamalarının ardından son üç günde ilk kez yükselirken, emtia grubu yukarı yönde hareket etti. Yen düştü ve İspanya tahvilleri, Hazine'nin tahvil ihalesinde maksimum satış hedefinin altında borçlanmasının etkisi ile kayıplarını daha da genişletti.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 06:30'da yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Çin'de hisse senetleri son üç ayın en hızlı yükselişini gösterdi. Japon yeni, önemli para birimlerinin tümü karşısında en az yüzde 0.2 değer kaybetti. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 12 baz puan yükselerek yüzde 5.37'ye çıkarken, Avrupa banka kredi kalitesi son 18 ayın en yüksek seviyesşne çıktı. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, çinkodaki yüzde 0.5'lik yükselişin öncülüğünde yüzde 0.2 arttı.

Çin'de regülatörler, sigorta şirketlerin ticari bankalarda yapacakları yatırımları kısıtlayan düzenlemeyi kaldırdı ve resmi haber ajansı Xinhua, Çin Komunist Partisi toplantısının ardından, iç talebin genişletilmesinin ve kentleşmenin aktif bir şekilde destekleneceğini kaydetti. İspanya Hazinesi, bugünkü ihalede, vadelileri 2015 ve 2022 yılları arasında değişen 4.25 milyar euroluk (5.6 milyar dolar) kağıt sattı. Hazine ihalede maksimum 4.5 milyar euro borçlanmayı hedefliyordu.

IG Investment Ltd. fon yöneticilerinden Tim Leung, "Çin ekonomisine yönelik potansiyel politika desteği konusu piyasalarda çok konuşuluyordu" dedi ve "Kentleşme yeni bir konu değil, ancak insanlar bu trend üzerine odaklanacak. Kentleşmenin çok faydası var. mesela, altyapı harcamaları" şeklinde görüş bildirdi.