Advertisement

ABD'nin en büyük üçüncü bankası Citigroup Inc., 4. çeyrekte olası zarara karşılık 1 milyar dolarlık para ayırma planının bir parçası olarak 11,000 kişinin işine son vermeyi planladığını açıkladı.

Şirket CEO'su Michael Corbat bugün yaptığı bir açıklamada "Bu adımlar Citi'nin dönüşümünde atılan mantıklı adımlardır. Bir eşi olmayan küresel ağımıza ve ayak izimize bağlı kalmaya devam ederken, bazı bölgeler ve bazı ürünlerde bizim ölçeğimizin anlamlı geri dönüşlere yol açmadığını belirledik"

New York merkezli Citigroup'tan yapılan açıklamada kurumsal müşteri gruplarına hizmet veren 1,900 istihdamın kesileceği ifade edildi. Firma bu hareketin, "Piyasa işletmelerinde, özellikle nakit hisse senedi gibi düşük karlılığın devam ettiği alanlarda genel verimliliği ve üretkenliği artırmak adına" yapıldığını belirtti.

Citigroup, yaklaşık 6,200 istihdamın küresel tüketici bankacılığından kesileceğini belirtirken, 2,600 ilave istihdamın da operasyon ve teknoloji grupları, ve küresel işlemlerden kesileceğini açıkladı.