Advertisement

Almanya'da fabrika siparişleri Ekim ayında, dış talebin etkisi ilei ekonomistlerin tahmininin yaklaşık dört katı hızda arttı.

Fabrika siparişleri Ekim ayında, mevsimsel etkilerden ve enflasyondan arındırılmış rakamlarla, önceki aya göre yüzde 3.9 arttı. Eylül ayı siparişleri ise yüzde 3.3 düşüşten yüzde 2.4 düşüşe revize edildi. Ekim ayındaki artış, Ocak 2011'den bu yana en hızlı artışı işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan 42 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 1 artması bekleniyordu. Fabrika siparişleri, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.4 düştü.

Almanya'da iş dünyası güven endeksi Kasım ayında, üçüncü çeyrekte büyümenin ekonomistlerin tahminlerinden daha az yavaşlaması ile birlikte, beklenmedik bir şekilde arttı. Öte yandan, Almanya'nın en büyük ihracat pazarı olan Euro Bölgesi, bugün açıklanan GSYİH rakamları ardından resesyona girdi. Alman merkez bankası Bundesbank, bölgedeki borç krizi ve zayıf küresel büyümenin talebi olumsuz etkilemesi ile birlikte, ekonomik yavaşlamanın dördüncü çeyrekte de devam edebileceği uyarısında bulundu.

Hanover'de NordLB ekonomistlerinden Mario Gruppe, "'Made in Germany' etiketli malların popülaritesinin sürdüğü Euro Bölgesi'nin dışında muzik çalıyor" dedi ve "Bu ekonomik görünüm için iyi bir haber. Soğuk kış mevsimindeyiz, ancak resesyonda değiliz. Herşey ekonomide gerilemeyi işaret ediyor.

Euro bu veri sonrası yükseldi ve Frankfurt saati ile 12:00'de, 1.3068 dolar iel dünkü kapanış seviyesi yakınlarında seyrediyordu. Alman hisselerinin gösterge endeksi DAX yüzde 1 yükselerek 7526.30 puana ulaştı.