Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), ülke tahvili alım taahhüdünün borçlanma maliyetlerini düşürmesi ve Euro Bölgesi'nin gelecek yıl resesyondan çıkabileceğine yönelik güvenin artması ile birlikte politika faizini değiştirmedi.

Bugün Frankfurt'ta toplanan AMB politika yapıcıları, Bloomberg News'un anketine katılan 61 ekonomistin 56'sının tahmini doğrultusunda, politika faizini değiştirmeyerek, rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bıraktı. Banka ayrıca tasarruf oranını sıfırda tuttu. AMB Başkanı Mario Draghi bugün TSİ 15:30'da faiz kararı konusunda değerlendirmelerde bulunacak ve 2014 yılı için ilk projeksiyonlar dahil yeni ekonomik tahminleri açıklayacak.

İtalyan ve İspanyol tahvil faizleri, Draghi'nin euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı taahhüdünde bulunması ve sınırsız ülke tahvili alımı yapılacağını açıklamasının ardından düşüşe geçti. Bu durum, resesyona girilmesine rağmen, Euro Bölgesi'nin üçüncü ve dördüncü en büyük ekonomileri üzerindeki yüklerin bir miktar hafiflemesine ve borç krizinin kontrol altına alınabileceğine olan güvenin artmasına neden oldu.

Frankfurt'ta DekaBank Deutsche Girozentrale başekonomisti Ulrich Kater, "Euro Bölgesi'nde gelecek yıl güçlü bir büyüme olmasını ve faizlerde değişikliğe gidilmemesini bekliyorum" dedi ve "Yalnızca ekonomi büyümezse, Avrupa Merkez Bankası B planı ile gelmek durumunda kalabilir ve faizleri düşürür" şeklinde değerlendirmede bulundu.