Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde ekonomik zayıflığın, toparlanma başlamadan önce, yeni yılın başlarında süreceğini kaydetti.

Dragi, politika faizinin değiştirilmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bırakılmasının ardından Frankfurt'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Zayıf aktivitenin gelecek yıla genişlemesini bekliyorum" dedi ve "2013 yılının ilerleyen dönemlerinde, aktivite, küresel talepteki güçlenme ve genişlemeci para politikası duruşumuzun ve finans piyasasında güvenin önemli ölçüde artmasının ekonomiyi etkilemesinin desteği ile, kademeli olarak güçlenmeli" şeklinde konuştu.

İtalyan ve İspanyol tahvil faizleri, Draghi'nin euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı taahhüdünde bulunması ve sınırsız ülke tahvili alımı yapılacağını açıklamasının ardından düşüşe geçti. 17 üyeli Euro Bölgesi yılın üçüncü çeyreğinde de daraldı ve resesyona girdi. Avrupa Merkez Bankası'nın son tahminleri, ekonomide durgunluk ve enflasyonun yüzde 2 hedefinin oldukça altında kalacağı şeklinde bir tablo çiziyor. Draghi'nin konuşması ile birlikte euro doalr karşısında yarım sentin üzerinde düşerek 1.3031 dolara geriledi.

Draghi, AMB'nin ekonominin bu yıl yüzde 0.5 daralacağı tahmininde bulunduğunu kaydetti. Eylül ayında açıklanan tahmin yüzde 0.4 daralma şeklindeydi. AMB ayrıca, 2013 yılı için ekonominin daralma tahminini yüzde 0.5'ten yüzde 0.3'e düşürdü ve 2014 yılında yüzde 1 büyüme olacağı tahmininde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası enflasyon tahminlerini de açıkladı. Banka, 2013 yılı için enflasyon tahminini yüzde 1.9'dan yüzde 1.6'ya düşürürken, 2014 yılı için yüzde 1.4'lük bir enflasyon tahmininde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası'nın ekonomik ve enflasyon tahminlerini düşürmesi ile birlikte, Başkan Draghi, zayıflığın gelecek yıla sarkacağını söyleyerek, faiz indirimleri için kapıyı açık bıraktı.

Draghi ayrıca, ekonomik görünüme yönelik risklerin aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini de kaydetti.