Advertisement

JPMorgan Chase & Co. CEO'su Jamie Dimon, Brezilya'nın en büyük iş dergisi Exame'e yaptığı açıklamada, Londra yatırım ofisinde gerçekleşen 6.2 milyar dolarlık kaybın bir kültür veya liderlik probleminden dolayı değil, "zayıflıktan" kaynaklandığını dile getirdi.

Dimon, dergiyle gerçekleştirdiği röportajda bu kayba rağmen analistlerin üst üste 3. yıl rekor kazanç beklediklerini hatırlattı. Bloomberg için 12 analist tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre ABD'nin varlık bakımından en büyük bankası JPMorgan, 2012 yılı için 20.8 milyar dolarlık net gelir bekliyor.

Banka, Londra'da bulunan ana yatırım ofisinde kredi türevlerinden kaynaklanan sorunlardan dolayı 2012'nin ilk 9 ayında 6.2 milyar dolarlık kayıp yaşadı. Kayıplar sonrasında hissedarların açtığı davalar ve ABDli yetkililerin açtığı soruşturmalar sonucu şef yatırım yetkilisi (CIO) Ina Drew zorunlu emekliye ayrıldı. Dimon, yaptığı açıklamada ayrıca Cumhuriyetçi ve Demokratların mali uçurum konusunda anlaşması halinde ekonominin yüzde 4'e kadar genişleyebileceğini dile getirdi.