Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, ABDli politikacıların bütçe konusunda bir anlaşmaya varacağı iyimserliğinin risk iştahını artırması ve Hindistan'ın perakende piyasasına yabancı yatırımcıya izin verilmesi konusunda desteğin artmasıyla son yedi ayın zirvesine yükseldi.

Üçüncü çeyrek satışlarının yüzde 21'ini Amerika'dan elde eden Hyundai Mobis Co. Seul işlemlerinde altı haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Rusya'nın hükümet tarafından kontrol edilen telefon operatörü OAO Rostelecom, yatırımcı Konstantin Malofeev'in hapise gitmesini engelleyen bir dava kararı üzerine iki ayın en büyük kazancını kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saatiyle 13:00'da yüzde 0.2 yükselerek 1,019.48 puana ulaştı. Bazı Cumhuriyetçiler ABD'de Temsilciler Meclisi lider John Boehner'a mektup göndererek görüşmelerde "bütün seçenekler"e açık olunması tavsiyesinde bulundu.

Bankok merkezli Tisco Asset Management portfolyo yöneticisi Sahara Chadsuwan, "Mali uçurumun sonunda çözümleneceğine dair gittikçe büyüyen bir iyimserlik var" ifadelerini kullandı.

BSE India Sensitive Index, Sensex, yükselişini 3. güne taşırken yüzde 0.5 artış kaydetti. Rupi yüzde 0.8 değer kazanarak bir ayın zirvesine çıktı. Rusya'nın Micex Endeksi ikinci gün de yükseldi ve yüzde 0.3'lük tırmanış gerçekleştirdi.