Advertisement

Avrupa hisseleri, ABDli politika yapıcıların bütçe konusunda bir anlaşmaya varacakları iyimserliğiyle yükselerek son 18 ayın zirvesini daha da ileri taşımış oldu.

European Aeronautic, Defence & Space Co. (EADS), hisse geri alımına gideceğini açıklamasının ardından yüzde 7.9'luk bir sıçrama kaydetti. Daimler AG, EADS'deki hisselerinin yarısını satmasının ardından yüzde 1.2 değer kazandı. GDF Suez SA önümüzdeki yıl kazançlarının düşeceğini açıklamasıyla tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:30'da yüzde 0.7'lik artarak 278.83 puandan kapanırken, Haziran 2011'den bu yana en yüksek seviyeyi de görmüş oldu. Endeks, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 19 üzerinde seyrediyor.

Londra'da bulunan Brewin Dolphin Securities Ltd. şef stratejisti Mike Lenhoff, "Piyasalar, işler ne kadar zor olursa olsun ABD bütçesi konusunda bir anlaşma olacağı beklentisiyle hareket ediyor" diyerek, Kongre'nin bu noktada mali uçurumun gerçekleşmesine izin vermesinin "akıl almaz" olduğunu belirtti.