Advertisement

Eski Fed Başkanı Alan Greenspan, ABD'nin uzun vadeli bütçe açığını aşağı çekmenin acısız olamayacağını, bu acının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Borç sorununun acısız çözülebileceği düşüncesinin bir hayal olduğunu savunan Greenspan, birçok risk olduğunu söyleyerek "Ancak kesin olarak söylenebilecek tek şey, bu sorunun çözülmesinin "acısız" olmayacağı" dedi.

ABD'nin önümüzdeki yıl devreye girecek olan 600 milyar doları aşan harcama kesintileri ve vergi artışları, uzun vadeli bütçe açığının sürdürülemez olmasına rağmen ekonomiyi kemer sıkma merkezli bir resesyona sürüklemekle tehdit  ediyor.

Greenspan, ABD'nin büyüyen bütçe açığından hükümet harcamalarını sorumlu tutarak, mali uçurumun önlenmesinde anlaşamayan  her iki siyasi partiyi de eleştirdi.

Bernanke, 20 Kasım'da New York'ta yaptığı konuşmasında ABD KOngresi ve ABD Başkanı Obama'nın kısa vadede ekonomiye zarar vermeden uzun vadeli borç sorunlarını giderecek bir planda anlaşmasının gerektiğini söyledi.

Bernanke, federal mali politikada istikrarı sağlamaya yönelik, borç/GSYH oranları üzerinde uygulanacak olan gibi inanılır bir planın gerektiğini savunarak, bunun uzun vadeli büyüme ve istikrar için çok önemli olduğunu ifade etmişti.