AdvertisementJaponya'nın eski maliye bakanlığı yetkililerinden ve merkez bankası başkanı Masaaki Shirakawi'nin rakiplerinden Takatashi Ito, merkez bankasının "fazla" ihtiyatlı davranmasından ötürü 10 yıldan devam eden deflasyonu sonlandıramadığını söyledi.

BOJ başkanlığı Nisan'da sona erecek olan Masaaki Shirakawa yönetimi altında merkez bankasının çok az şey yaptığını ileri süren Ito, BOJ'un enflasyon beklentilerinde aşırı "pasif" davrandığını söyleyerek, tahvil alım programına da daha erken başlanılmış olmasının gerektiğini savundu.

Tokyo Üniversitesi Kamu Politikaları Lisansüstü Eğitimi'nin rektörü Ito'nun merkez bankası eleştirileri, 16 Aralık'ta iktidara geleceği tahmin edilen ana muhalefet partisi lideri Shinzo Abe'nin sınırsız parasal genişleme ve yüzde 2 enflasyon çağrılarının da tekrar niteleğinde görünüyor.

Deflasyon ile mücadelede enflasyon hedeflemesinin çok önemli bir unsur hâle gelmiş olduğuna dikkat çeken Ito, Japonya'yı 15 yıldır devam eden deflasyonist döngüden kurtarmak için bu yaklaşımın denemeye değer olduğunu belirtti.

Abe'nin Kasım'daki açıklamalarından bu yana yen, dolar karşısında yüzde 1.4 değer kaybederk 16 önemli para birimi arasında en çok zayıflayan para olarak öne çıktı.

Ito, LDP'nin 2008'deki iktidarlık döneminde BOJ'un başkan yardımcılığı için aday gösterilmişti.