Advertisement

Mario Draghi yalnızca Avrupa'nın para birliğini kurtarmaya çalışmakla kalmıyor ve kendisinden aynı zamanda adeta birliği yönetmesi isteniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı euro birliğini ayakta tutmak için tahvil piyasalalırnı desteklemekten mali politikaları izlemeye ve bölgedeki 6,000 bankanın denetimini üstlenmeye kadar giderek daha fazla sorumluluk alıyor. Ekonomistler, akademisyenler ve eski ve yeni yetkilileri AMB'nin birincil görevi olan fiyat istikrarına ulaşması için gereken kredibilitesini yoldan çıkarabilecek olan "aşırı yükleme" riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

AMB'nin euroyu kurtardığını söyleyen Münih'teki Pacific Investment Management Co.'nun yönetici direktörlerinden Andrew Bosomworth, "Ancak başta denetim görevi olmak üzere bankaya verilen ekstra sorumluluklar, ekstra yüke neden olup, bankanın birincil görevini riske atıyor" dedi.

Avrupalı hükümetlerin borç krizinin çözümündeki anlaşmazlığı, bankayı Euro Bölgesi'ndeki borç krizi boyunca karar mercii ve "başvurulacak kurumu" olmasına neden oldu. AMB'nin oy engeli olmadan harekete geçebilme yeteneği, bankanın giderek daha fazla sorumluluk almasını beraberinde getirerek, Draghi'yi Avrupa'nın seçilmiş liderlerinden daha güçlü bir konuma getirdi.

Draghi dün bölgenin politika faizini rekor düşük seviyede bırakarak büyüme tahminlerini aşağı çekti. Draghi, hükümetlerin mali ve ekonomik reform uygulamayı kabul etmesi durumunda tahvil piyasalarına müdahale etmeye hazır olduğunu yineledi.