Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD'de dün açıklanan işszilik başvuruları verisinde düşüş olması ve Avustralya'da inşaat sektörünün beklenenden daha az daralmasının etkisi ile değer kazandı. Bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi, son üç ayın en uzun süreli haftalık yükseliş serisini yaşamaya hazırlanıyor.

Satışlarının yaklaşık yüzde 67'sini ABD'ye yapan inşaat materyalleri tedarikçisi James Hardie Industries SE, Sydney'deki işlemlerde yüzde 2.3 yükseldi. Avustralya'nın en büyük bankası Commonwealth Bank of Australia yüzde 0.7 değer kazandı. Hong Kong'da son iki yılın en büyük birincil halka arzı olan People’s Insurance Company (Group) of China Ltd.'nin hisseleri, ilk işlem gününde, yüzde 6.9 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 artarak Tokyo saati ile 13:40'ta 126.14 puana çıktı. Endekste, düşen dört hisse karşılığı yaklaşık beş hisse değer kazandı. Gösterge endeks bu hareket ile birlikte yedi gündür yükseliyor ve haftalık bazda ise üçüncü haftayı da kazançla geçerek 17 Ağıstos ile biten haftadan bu yana en uzun süreli çıkışını gerçekleştiriyor. Dünyanın en büyük ikli ekonomisi ABD ve Çin'de canlanma işaretleri ve ABD'de mali uçurum sorununun çözülebileceğine ilişkin iyimserlik Asya hisse senetlerine destek sağlıyor.

Tokyo'da Mizuho Asset Management Co. fon yöneticisi Masahiko Ejiri, "ABD ekonomisindeki canlanma işaretlerinin ihracatçı şirketlerin görünümünü olumlu etkilemesi ile birlikte, kısa vadeli bir ralli görebiliriz" dedi ve "Bu ralli fazla sürmeyebilir. Avrupa'da sorunlar muhtemelen devam edecek" şeklinde yorumda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) dünkü toplantısında, Euro Bölgesi için büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü ve Başkan Mario Draghi, dün yaptığı açıklamada, bölgede büyümenin 2013 yılının ortasına kadar başlamayacağını söyledi ve gelecekte faiz indirimleri için kapıyı açık tuttu.