Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin'in endüstriyel üretiminin mart ayından beri en hızlı artışı kaydettiği tahmini ile petrol üç günlük kaybını keserek yükselişe geçti .

Petrol vadelileri Çin imalatına dair açıklanacak veri öncesinde yüzde 0.4 kadar büyüdü. Bloomberg araştırmasına katılan ekonomistlerin medyan tahmini Çin üretiminin kasım yaında bir yıl öncesine göre yüzde 9.8 büyüdüğü yönünde. Ülkenin perakende satışlarının ise geçtiğimiz ay yüzde 14.6 artış kaydettiği tahmin ediliyor. Ekim ayı artışı ise yüzde 14.5 olarak gerçekleşmişti. Avrupa Merkez Bankası'nın dün Euro Bölgesi ekonomik büyümesi için tahminini indirmesinin ardından petrol üç haftanın en düşük seviyesine kaydı.

 

NYMEX elektronik işlemlerdeki Ocak vadeli petrolün varili Singapur saati ile 13.56'da 28 sent artışla 86.54 dolardan alıcı buldu. Petrolün kontratı dün 1.62 dolar kayıpla 15 kasım tarihinden beri en düşük seviye olan 86.26 dolara gerilemişti. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.7, bu yıl ise yüzde 12 aşağıda seyrediyor. 

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Ocak vadeli brent petrolün varili 24 sent artışla 107.27 dolara yükseldi. Avrupalı gösterge kontratın Batı Teksaslı kontrata farkı 20.73 doalr oldu.