Advertisement

Euro ve ABD endeks vadeli kontratları, Bundesbank'ın Almanya için büyüme tahminini düşürmesi ile birlikte, bugün açıklanacak olan ABD istihdam verileri öncesi düştü. Asya hisse sentleri ve petrol değer kazandı.

Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 08:43'te 1.2933 dolara geriledi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düştü. Stoxx Europe 600 Endeksi erken saatlerdeki yüzde 0.3'lük kazancını geri verdikten sonra yatay seyrediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Petrol dünkü yüzde 1.8'lik düşüşün ardından bugün yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Nikel vadeli kontratları, Londra'da yüzde 0.6 değer kaybetti.

Bundesbank, Almanya'nın 2013 büyüme tahminini, Haziran ayındaki yüzde 1.6'dan yüzde 0.4'e düşürdü. ABD'de bugün açıklanacak olan Kasım ayı tarım dışı istihdam verisinin, Sandy Kasırgası'nın olumsuz etkileri ile birlikte, Haziran ayından bu yana en düşük artışı göstermesi bekleniyor. Çin'de 9 Aralık'ta açıklanacak olan sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit sermaye yatırımlarının Kasım ayında, ekonomistlerin tahminlerine göre, artış göstermesi bekleniyor.

Londra'da Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. kıdemli Döviz ekonomisti Kikuko Takeda, "Euro satıcılı seyretmeye devam edecek" dedi ve "Avrupa resesyonda ve kısa sürede düzelecek gibi görünmüyor" yorumunda bulundu.

Euro bugün açıklanacak olan ve Ekim ayında, yüzde 1.89 düştüğü önceki aya göre değişiklik göstermemesi beklenen Almanya sanayi üretimi verisi öncesi, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değer kaybetti. Euro dün yüzde 0.8 düşerek 2 Kasım'dan bu yana en hızlı kaybını yaşadı.

ABD'de bugün TSİ 15:30'da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin Kasım ayında, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, 85,000 artması bekleniyor. Bu durumda, istihdam Haziran ayından bu yana en yavaş artışını gerçekleştirmiş olacak. Bu veri Ekim ayında 171,000 artmıştı. İşsizlik oranının ise Kasım ayında değişmeyerek yüzde 7.9'da kalması öngörülüyor.