Advertisement

ABD endeks vadelileri, Kasım ayında istihdam büyümesinin yavaşladığını ve işsizlik oranının değişmediğini göstermesi muhtemel verilerin açıklanmasından önce yatay bir seyir izliyor.

Kolesterol düşürücü Vascepa'nın üreticisi Amarin Corp., ilaç için finansmanı artırdığı ve satış ekipleri kurduğunu duyurmasının ardından erken New York işlemlerinde yüzde 18 geriledi. Netflix Inc., Almanya işlemlerinde yüzde 1.4 düştü.

Standard & Poor's 500 Endeksi Aralık vadelileri New York saatiyle 06:26'da yüzde 0.2 gerileyerek 1,410.7 puana indi. Gösterge endeksi, hukuk yapıcıların 607 milyar dolarlık mali uçurumu çözebilmek için görüşmelere devam ettiği bu hafta genelinde yüzde 0.2 düştü. Dow Jones vadeli kontratları 15 puanlık kayıpla 13,048 puan oldu.

Paris merkezli CamGestion portfolyo yöneticisi Bruno Ducros, "Piyasalar, istihdam verilerini beklerken biraz nefes alıyorlar. İstihdam rakamları önemli, fakat kasırgadan etkilendikleri için çok fazla endişe etmememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 91 ekonomistin tahmin medyanına göre tarım dışı istihdam Kasım ayında 85,000 artarak Haziran ayından bu yana en düşük artışı kaydetti. Ekim ayındaki artış ise 171,000 olmuştu. İşsizlik oranının ise yüzde 7.9 civarında kalması bekleniyor.