Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yönetim kurulu müzakerelerine dair bilgisi olan üç yetkilinin yaptığı açıklamada, AMB politika yapıcılarının çoğunluğunun dün yapılan toplantıda gösterge faiz oranını kesmeye açık olduğunu ve ekonominin toparlanmaması halinde önümüzdeki yılın erken vakitlerinde bir faiz kesintisinin muhtemel olduğu belirtildi.

Yetkililerden bir tanesi, faiz kesintilerinin önümüzdeki ay tekrar değerlendirileceğini sözlerine eklerken, AMB sözcülerinden bir tanesi toplantıda konuşulanlar hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dün gerçekleştirdiği basın toplantısında faiz oranlarına yönelik "geniş bir tartışmanın" yapıldığını belirtmiş, fakat genel anlaşmanın sonunda faiz oranlarının değiştirilmemesi kararını aldıklarını ifade etmişti. AMB gösterge faiz oranını rekor düşük derece olan yüzde 0.75'te tutuyor.

AMB Meclis üyesi Ewald Nowotny bugün Viyana'da yaptığı açıklamada, "Reel ekonomi kısmında açıkça görülüyor ki problematik gelişmeler var" derken, AMB'nin beklentilerinin "dramatik bir düşüş" yaşadığını ve nadiren görülen önemli bir aşağı yönlü revizyon olduğunu sözlerine ekledi.