Advertisement

ABD para birimi, işverenlerin Kasım ayında beklenenden çok istihdam yaratması üzerine güçlenirken, Fed Başkanı Bernanke ve iş arkadaşları 3. tur parasal genişlemeyi artırıp artırmamayı değerlendirmeye alıyor. Euro ise Avrupa Merkez Bankası (AMB) üyelerinin çoğunluğunun faiz kesintisini destekledikleri söylentileri üzerine düşüş yaşadı.

New York'ta bulunan BNP Paribas SA Döviz stratejisti Vassili Serebriakov "Fed görünümünü büyük bir şekilde değiştirmeyecektir. Fed, istihdam piyasalarında gözle görülür bir gelişmeye şahit olmak istiyor ki bu da en az 6 ayımızı alacaktır" ifadelerini kullandı.

Dolar, New york saatiyle 08:43'te yüzde 0.5 değer kazanarak 82.79 yene yükselirken, euro karşısında da yüzde 0.7 güçlenerek 1.2885 euro oldu. Çalışma Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre Ekim ayında 138,000'e revize edilen istihdam oranı Kasım ayında 146,000 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin istihdam artışına yönelik tahmin medyanları ise 85,000 olmuştu. İşsizlik oranı yüzde 7.7'ye gerileyerek Aralık 2008'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.