Advertisement

Petrol fiyatları, doların euro karşısında son iki haftanın zirvesine yükselmesi ve ABD'de işsizlik oranının Kasım ayında neredeyse son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemesi üzerine dalgalı bir seyir izledi.

Petrol vadelileri, Çalışma Bakanlığı tarafından işsizliğin yüzde 7.7'ye gerileyerek 2008'den bu yana en düşük seviyeye indiğini açıklamasının ardından kazanç ve kayıplar arasında gel-gitler yaşadı. Bloomberg anketinde yer alan beklentilere göre işsizlik oranının yüzde 7.9'da kalacağı tahmin ediliyordu. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi, OPEC bakanlarının 5 gün sonraki buluşmasının öncesinde ülkesinin petrol fiyatlarından memnun olduğunu ve piyasada yeterince stok olduğunu belirtti.

Ocak vadeli ham petrolün varili New York saatiyle 10:08'de 21 cent değer kazanarak 86.47 dolara yükseldi. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.7 aşağıda seyrederken, yıl genelinde de yüzde 13 aşağıdalar. Ocak vadeli Brent petrolün varili ise Londra merkezli ICE Futures Europe'da 42 cent yükselerek 107.45 dolardan işlem gördü.