Advertisement

Piyasaların sabırla çözüm beklediği 607 milyar dolarlık mali uçurum için Demokrat ve Cumhuriyetçi parti üyeleri nelerden ödün verip nelerden vermeyeceklerini açıklarken, ABD Senatosu'nun önde gelen Demokrat liderleri bir anlaşmaya ulaşabilmek adına vergi artırımları karşılığında harcama kesintisine onay verebileceklerini belirttiler.

Senato'nun en yüksek 2. rütbeli Demokratı, Illinois temsilcisi Dick Durbin, Medicare olarak bilinen yaşlılara sağlık sigortasında daha fazla test ve yüksek gelir elde eden emeklilerden daha fazla vergi almayı gözden geçirebileceğini belirtirken, New York senatörü Chuch Schumer, sosyal harcamalarda kesintilere kesin karşı olmadığını dile getirerek, Cumhuriyetçileri daha spesifik önerilerde bulunmaya çağırdı. Durbin, gerçekleştirdiği röportajda her iki tarafın da ödün vermesinin bu işin içinden tek çıkış yolu olabileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Arizona Senatörü Jon Kyl, Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçiler'in ana görüşmecisi John Boehner'ın birebir görüşmelerinden herhangi bir detay vermediklerini söyleyerek, "Bana öyle görünüyor ki herhangi bir ilerleme kaydetmiyorlar, ve bu da çok kötü bir şey" ifadelerini kullandı.