Advertisement

Avrupa'nın 3. büyük ekonomisi İtalya'daki ekonomik ve siyasi bunalım, teknokrat başbakan Mario Monti'yi koltuğunu etmeye hazırlanıyor. İtalya Başbakanı Monti, cumhurbaşkanına Parlamento'nun desteğini kaybettiğini ve istifa etmeyi düşündüğünü söylerken, selefi Silvio Berlusconi geri dönüş planlarını açıkladı.

Cumhurbaşbakanı Giorgio Napolitano ile görüşen Monti'nin, parlamentoda görüşmeleri devam eden kritik önemdeki bütçe yasa tasarısının onaylanmasının ardından istifa edeceği belirtildi. Başbakan Monti'nin sözcüsü Elisabetta Olivi, Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi'nin desteğini bulamaması hâlinde hemen istifasını sunacağını söyledi.

Napolitano'nun ofisinin açıklamasında ise, başbakanın resmi olarak Kasım'da sona erecek olan görevine devam etmesi imkanının olmadığını düşündüğü, bu nedenle de istifa talebini ilettiği belirtildi.

Monti'nin istifasına yönelik spekülasyonlar, geçtiğimiz hafta ülkenin tahvil faizlerini 10 baz puan sıçratarak yüzde 4.53'e tırmandırdı. İtalya'nın 10 yıllık borçlanma maliyeti hâlen 16 Kasım 2011'de Monti'nin göreve geldiği esnadaki faizin 247 baz puan altına işaret ediyor.

Monti'nin hükümeti geçtiğimiz hafta milyarder eski başbakan Berlusconi'nin seçim stratejilerinin etkisiyle siyasi krize itildi. Berlusconi'nin İtalyan Senatosu ve Bakanlar Kurulu'ndaki ortakları Monti'nin 6 Aralık'taki 2 güven oylamasını riske attı.