Advertisement

Bakır, Çin'de sanayi üretiminin sekiz ayın en hızlı artışını göstermesinin ardından dünyanın en büyük metal kullanıcı ülkesinde talebin artacağı beklentisine bağlı olarak yükselişini ikinci güne taşıdı. Sanayi metalleri değer kazandı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.5 yükselerek ton başına 8,072 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 10:33'te 8,055 dolara geldi. Mart vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.4 çıkışla ton başına 57,670 yuana (9,257 dolar) ulaştı.

Çin'de sanayi üretimi Kasım ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.1 arttı. Bu, Mart ayından bu yana en hızlı artışı işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 9.8 artması bekleniyordu.

Hangzhou'da Yongan Futures Co. analisti Wu Jianjian, "Çin'de ekonomik toparlanma beklentileri bakır fiyatlarının yükselmesine neden oluyor," dedi ve "fiyatlar Eylül ayı zirvesini test edebilir, ancak ardından rallinin daha da sürmesi zor olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek pound başına 3.6735 dolara çıktı. Fonlar tarafından tutulan net long pozisyon ya da yükseliş beklentisi ile tutulan pozisyon sayısı, 4 Aralık itibariyle 13,481 oldu. Bu veri, önceki hafta 1,553 net short pozisyon (fiyatların düşeceği beklentisi ile açılan pozisyon) seviyesindeydi.