Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de fabrika üretimi ve perakende satışların beklentileri aşması üzerine Çin Borsası yükseldi; Şanghay Bileşik Endeksi 4 haftanın zirvesine tırmandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kazançla 2,071.51 puana çıktı. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 87 üzerinde seyretti. Gansu Qilianshan Cement Group Co. endüstriyel hisselerdeki kazançları devam ettirerek 4. gününde de yükseldi. Bank of Nanjing Co., BNP Paribas SA'nın hissesini artırması üzerine yüzde 2.4 değerlendi.

Hisseler, bugün açıklanan ihracat verisinin Kasım'da yüzde 2.9 kazançla beklentinin çok altında kalmasına rağmen yükselişini sürdürdü. Ülkede geçtiğimiz ay sanayi üretimi yüzde 10.1, perakende satışlar da yüzde 14.9 büyüdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistler sanayi üretiminde yüzde 9.8, perakende satışlarda da yüzde 14.6 artış bekliyordu.

Ekonomik verilerin iyi göründüğünü, ihracat rakamlarının da ekonomik toparlanmada daha büyük paya sahip olan sanayi üretimi kadar önemli olmadığını belirten Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, hisselerin ekonomik temellerdeki iyileşmeleri  yansıtmayı sürdüreceğini söyledi.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 kazançla 2,257.97 puana çıkarken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberge China-US 55 Endeksi 7 Aralık'ta yüzde 0.3 yukarıda kapandı.