Advertisement

Euro, İtalyan Başbakanı Mario Monti'nin istifa niyetinde olduğunu açıklayarak, hükümetin borçları kontrol altına alma çabalarında değişiklik olabileceği endişelerini hararetlendirmesi üzerine 2 haftanın en düşük seviyesini kaydetti.

Avrupa'nın ortak para birimi euro, 13-14 Aralık'ta yapılacak ve Euro Bölgesi'nin yol haritasının görüşüleceği Avrupa Birliği zirvesinin öncesinde 16 önemli para biriminin çoğu karşısında geri adım attı. Fed'in bu hafta yeni tahvil alımları  açıklayabileceği spekülasyonunun etkisiyle dolar talepleri de sınırlı kaldı. Avustralya doları, Çin'in beklentinin altında kalan ihracat rakamlarının etkisiyle değer kaybetti.

En azından kısa vadede euroda düşüş beklendiğini ifade eden Westpac Banking Corp.'un stratejistlerinden Imre Speizer, İtalyan Başbakanı Mario Monti'nin istifa edebileceği haberinin bölgedeki siyasi istikrarsızlığa yeni kanıt sunmasından ötürü euroyu etkilediğini anlattı.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 1.2900 seviyesine geriledi. Euro, 7 Aralık'ta 1.2877 dolar düzeyinden 23 Kasım'dan bu yana en düşüğünü test etmişti. Avrupa'nın ortak parası euro, yen karşısında da yüzde 0.3 zayıflayarak 106.32'den işlem gördü. Dolar, yen karşısında geçtiğimiz hafta 82.83 düzeyinden 22 Kasım'dan bu yana en yüksek kapanışını yapmasının ardından bugün yüzde 0.1 düşüşle 82.42'den işlem gördü.

Cumhurbaşbakanı Giorgio Napolitano ile görüşen Monti'nin, parlamentoda görüşmeleri devam eden kritik önemdeki bütçe yasa tasarısının onaylanmasının ardından istifa edeceği belirtildi. Başbakan Monti'nin sözcüsü Elisabetta Olivi, Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi'nin desteğini bulamaması hâlinde hemen istifasını sunacağını söyledi.