Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de beklentileri aşan sanayi üretimi ve perakende satış verilerinin, küresel ekonomideki güçlenme sinyallerini artırması üzerine gelişen piyasa hisseleri 4. gününde de kazanç sağlayarak, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ni 7 ayın zirvesine taşıdı.

Hong Kong'ta listelenen en büyük Çin imar şirketi China Overseas Land&Investment Ltd., emlak satışlarındaki sıçrama üzerine rekor düzeye tırmandı. Cnooc Ltd., Kanada'nın Nexen Inc.'n 15.1 milyar dolarlık alımını onaylamasının ardından en yüksek düzeyine çıktı. Samsung Electronics Co., HI Investment&Securities Co.'daki fiyat tahmininin yükselmesi üzerine rekor kapanışına yöneldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 kazançla 1,026.38 puana çıkarak 2 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Çin'de fabrika üretimi ve perakende satışlar geçtiğimiz ay Mart'tan bu yana en hızlı büyümesini kaydetti. Çin'de elektrik üretimi Kasım'da hızlanırken, enflasyon beklentinin altında kaldı.

Çin ekonomisinin istikrar sinyalleri verdiğini belirten K&N Kenanga Holdings Bhd.'nin yatırım yöneticilerinden Tan Lip Kwang, yatırımcıların beklentilerinin iyi yönde olduğunu, Çin ekonomisinin yeniden büyümesiyle, birçok ülkenin ticaret akışından olumlu etkileneceğini söyledi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi 5. gününde de yükselerek yüzde 0.7 kazanç sağladı. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 artışla 4 haftanın zirvesine tırmandı ve endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 89 üzerinde seyretti. Filipin Borsası ise yüzde 0.9 düşüşle 30 Ağustos'tan bu yana en sert kaybına işaret etti.