Advertisement

Sanayi üretim endeksi, Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.7 azaldı. Önceki ay yüzde 6.2 artan sanayi üretiminin, Bloomberg anketne göre yüzde 2.5 düşüş göstermesi bekleniyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5.9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5.1 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, bu yılın Ekim ayında, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 0.9, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de bir önceki aya göre yüzde 2.6 azaldı.

Sanayi üretim endeksi, Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.7 azalırken, ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Ekim'de yıllık bazda en fazla düşüş yüzde 5.9 ile imalat sanayi endeksinde yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, ana sanayi grupları sınıflamasında aylık bazda yüzde 3.6 düşüş yaşandı. İmalat sanayi endeksi, Ekim'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.9, bir önceki aya göre 2.4 azaldı. Aynı dönemde elektrik, gaz buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yıllık bazda yüzde 5.1, aylık bazda 9.4 azaldı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Ekim ayında yıllık bazda fazla düşüş yüzde 5.9 ile imalat sanayi endeksinde gerçekleşti. Söz konusu sektörün endeksinde, aylık bazda yüzde 2.4'lük düşüş belirlendi.

Bu dönemde, yıllık bazda ara malı imalatı endeksi yüzde 7.4, dayanıksız tüketim malı imalatı endeksi yüzde 3.5, enerji endeksi yüzde 2.4, dayanıklı tüketim malı imalatı endeksi yüzde 8.8, sermaye malı imalatı yüzde 7.2 geriledi.