Advertisement

Atina Hükümeti'nin yetkililerinden biri Yunanistan'ın, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Birliği'nden gelecek fonlara kapıyı açacak olan tahvil geri alımı hedefine çok yakın olduğunu söyledi.

Adını vermek istemeyen Maliye Bakanlığı yetkilisi, Yunanistan'ın tahvil geri alımlarında sunduğu miktarın 30 milyar euroya yakın olduğunu açıkladı.

Devlet kanalı NET TV Cumartesi günü yerli ve yabancı yatırımcıların ellerindeki 27 milyar euroluk Yunan tahvilini geri satmayı teklif ettiklerini duyurdu. Kathimerini gazetesi ise Yunan bankaları yaklaşık 10 milyar euroluk, aralarında hedge fonlarının da bulunduğu yabancı yatırımcıların 16 milyar euroluk tahvil teklifi verdiğini yazdı.

Yunanistan, hükümetin Haziran'dan bu yana almaya çalıştığı kurtarma paketi taksidini garantilemek amacıyla Avrupa'nın kurtarma fonundan aldığı 10 milyar euroyu bu yılın başlarında sattığı tahvilleri geri almak için kullanıyor.

Tahvil geri alımları, Euro Bölgesi maliye bakanlarının 27 Kasım'da ülkenin borç/GSYH hedefini 2020'ye kadar yüzde 124'e çekmesi  şeklinde değiştirmesi karşılığında talep ettiği önlem paketinin bir parçası olarak öne çıkıyor.

NET TV ve Kathimerini gazetesi Yunan bankaların, hedefin tuttturulması için gereken miktarı teklife hazır olduğunu söyledi. Ülkenin bankaları 15 milyar euroluk varlık bulundururken, emeklilik fonları da 8 milyar euroluk Yunan tahvili tutuyor.