Advertisement

Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi Çin'deki ham petrol işleme faaliyetlerinin rekor kırmasının ardından düşük fiyatın da yatırımcıya cazip gelmesi ile petrol New York'ta üç haftanın düşüğünden yükseliyor. OPEC, bu hafta Viyana'daki toplantısında üretim kotasını tartışacak.

Petrol vadelileri dört günlük düşüşün ardından yüzde 0.6 kadar yükseliş kaydetti. Pekin merkezli Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıklmasına göre Çin'in rafineri faaliyetleri Kasım ayında bir yıl öncesine göre yüzde 9.1 artışla günlük 10.2 milyon varile yükselirken endüstriyel üretim ise yüzde 10.1 sıçradı. Çin'in bugün açıklanan ihracat rakamının tahminlerin altında kalmasının ardındansa petrol kazançlarının bir kısmını kırptı. OPEC toplantısının öncesinde konuşan Suudi Arabistan Petrol Bakanı ise petrol fiyatlarının makul olduğunu açıklamıştı.

 

NYMEX elektronik işlemlerdeki Ocak vadeli ham petrolün varili 52 sent artışla 86.45 dolara yükseldi ve Singapur'da ise yerel saatle 14.25'te 86.41 dolara yükseldi. Kontrat, 7 Aralık tarihinde 33 sent düşüşle 15 Kasım tarihinden beri en düşük seviye olan 85.93 dolara geriledi. Fiyatlar bu hafta yüzde 3.4 ve bu yıl ise yüzde 13 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Ocak vadeli brent petrolün varili 66 sent ya da yüzde 0.6 kadar tırmanarak 107.68 dolardan alıcı buldu. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı ise 21.25 dolar oldu.